środa, 4 stycznia 2017

Pomysł na lekcję: Quilling na matematyce


Zajęcia z matematyki, czy przyrody nie muszą być wcale nudne. Wystarczy tylko, by nauczyciel był kreatywny i nie bał się wykorzystywać różnych technik, w tym plastycznych, na prowadzonym przez siebie zajęciach edukacyjnych.
Do przeprowadzenia zajęć technika quillingu potrzebujemy jedynie niszczarki, kolorowych kartek papieru, kleju, wykałaczek oraz kartki z bloku technicznego lub kolorowego kartonu brystolu lub tektury. Zamiast niszczarki możemy użyć linijki, ołówka i nożyczek.


Quilling jest techniką plastyczną, polegającą na zwijaniu pasków papieru i kształtowaniu z nich spiralnych elementów, które można potem delikatnie ściskać w kształt elipsy, kwadratu, trójkąta i innych figur. Powstałe w ten sposób  elementy są delikatnie sklejane, by zachowały pożądany kształt i układane są później w dowolną mozaikę. W okresie  Świąt Bożego Narodzenia mogą to być motywy świąteczne.
Wykorzystanie podczas zajęć techniki quillingu jest jednym ze sposobów, by w niekonwencjonalny sposób przekazać uczniom treści matematyczne (np. dotyczące długości odcinków, tworzenia okręgów i kół o tej samej średnicy) i wzbogacić ich wiedzę o nowe pojęcia. Technika ta uczy również spostrzegawczości, dokładności i precyzji przy wykonywaniu zadania. Rozwija także wyobraźnię i koncentrację uwagi.
Technika z rodzaju papieroplastyki, jaką jest quilling może stanowić doskonałą bazę do tworzenia w okresie Świąt Bożego Narodzenia wspaniałych kartek świątecznych i może być jednym z narzędzi w procesie dydaktycznym.
Na instagramie można obejrzeć jak radzili sobie z tym zadaniem słuchacze studiów podyplomowych Przygotowanie pedagogiczne.

Opracowała: Agata Markowicz-Narękiewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz