środa, 12 lipca 2017

Grupa rekonstrukcji historycznej


Grupa rekonstrukcyjna odtwarza 4-ty pułk Piechoty Xięstwa Warszawskiego, a dokładnie życie jego żołnierzy, oficerów i podoficerów, ich ubioru oraz uzbrojenia. Sama grupa powstała w lutym 2005 roku i w swych szeregach skupia blisko 100 rekonstruktorów w całym kraju. Główne ośrodki pododdziałów mieszczą się w Warszawie, Policach, Łodzi i Ostrołęce. 

By w jak najdokładniej rekonstruować sposób życia w tamtych latach, chodzi, bowiem o okres 1807-1815, wiele czasu poświęcamy na ćwiczenie musztry oraz manewrów wojskowych. Także w czasie życia obozowego staramy się jak najbardziej odtwarzać realia sprzed 200 lat, unikając wszelkiego rodzaju urządzeń elektrycznych, plastikowych butelek czy innych współczesnych sprzętów. 

Sama historia Pułku 4, jednego z najbardziej walecznych Pułków walczących u boku Napoleona, jest niezwykle fascynująca. Do najsłynniejszych bitew z udziałem 4 Pułku należą bitwy pod Fuengirolii oraz epizod walk nad Berezyną. Pułk od momentu sformułowania był cały czas linii walk, aż do rozwiązania i przeformowania w inną jednostkę. 

Jako rekonstruktorzy staramy się brać udział w bitwach upamiętniających dzieje 4 Pułku. Ponadto prowadzimy wszelkiego rodzaju warsztaty oraz prelekcje, które mają na celu szerzenie wiedzy historycznej z epoki wśród słuchaczy. Jesteśmy również zapraszani lub uczestniczymy w uroczystościach państwowych, wojskowych i innych. W ten sposób staramy się oddawać hołd minionym pokoleniom, które walczyły za niepodległość Polski i kultywować pamięć o nich.


Więcej: http://www.pulk4.pl/public_html/

Opracował:  Piotr Siemiński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz