CEL: Szybkie myślenie i orientacja w terenie; nauka pracy w grupie.
DLA KOGO: Dzieci i młodzież (6+).
LICZBA UCZESTNIKÓW: Najlepiej powyżej 6 osób(zabawę można dostosować do większej liczby osób).
MIEJSCE PRZEPROWADZENIA: Ośnieżony teren np. Polana czy park (zabawę też można przeprowadzić w wersji letniej na piasku).
PRZYBORY: Łopaty do śniegu (bądź ręce w rękawiczkach); przedmioty do zakopania (np. Małe zabawki, piłeczki, kijki narciarskie symbolizujące potrzebujące osoby); stoper do mierzenia czasu.
PRZEBIEG:
1) Prowadzący zakopuje w śniegu kilka przedmiotów, które symbolizują osoby uwięzione pod śniegiem. By utrudnić poszukiwania uczestnikom, prowadzący może przygotować zagadki, które gracze muszą rozwiązać by dostać się do uwięzionego przedmiotu. Jednak wtedy "akcja ratunkowa" byłaby dość nieskuteczna, więc wystarczy np. zabarwić śnieg lub zawęzić teren poszukiwań.
2) Gracze dzielą się na drużyny/ zespoły ratownicze (po 2-4 osoby).
3) Na sygnał każda z drużyn rozpoczyna poszukiwania "poszkodowanych".
4) Po odnalezieniu "poszkodowanego" drużyna musi jak najszybciej dostarczyć go do wyznaczonego wcześniej "punktu medycznego".
5) Wygrywa drużyną która jak najszybciej odnajdzie i uratuje "ofiary lawiny".
Dodatkowym pomysłem mogłoby być związanie oczu jednemu z uczestników, a pozostałe osoby z drużyny muszą dawać tej osobie wskazówki i instrukcje gdzie jest poszukiwany przedmiot, taka zabawa rozwinie u dzieci zdolności komunikacji i gry zespołowej
OdpowiedzUsuńXVI Amadeusz O.
Można wprowadzić karty z „kontuzjami” – po odnalezieniu „poszkodowanego” drużyna losuje kartę, która określa jego stan (np. „złamana noga” – trzeba go przenieść na sankach lub w dwie osoby). To dodałoby więcej realizmu i element strategiczny do gry.
OdpowiedzUsuńXVI Dominika B.
W punkcie medycznym może być osoba, która będzie przekazywała podstawowe zasady pierwszej pomocy dziecią.
OdpowiedzUsuńXVI Aleksander P.