środa, 18 stycznia 2017

Zakupy


Czy można połączyć zajęcia z matematyki z zajęciami z przyrody i wychowania fizycznego lub innymi zajęciami edukacyjnymi?

Na to pytanie szukali odpowiedzi słuchacze studiów podyplomowy Przygotowanie pedagogiczne. Wykorzystując gazetki reklamowe ze sklepów i dyskontów spożywczych mieli oni za zadanie dokonać wirtualnych zakupów na obiad dla czteroosobowej rodziny. Nie była to jednak zwykła, dowolna rodzina. Jej członkowie zostali szczegółowo określeni w treści zadania (m.in. wiek, zajęcie, alergie, diety).


Zadaniem słuchaczy należało stworzyć nie tylko listę zakupów i oszacować wydatki, ale także określić gramaturę poszczególnych produktów dla każdego z członków rodziny. Tą część zadania można wykorzystać w szkole na zajęciach matematyki, a następnie omówić i szczegółowo przeanalizować przygotowane listy zakupów i propozycje dań obiadowych z nauczycielem wychowania fizycznego. Ważnym aspektem zadania jest również omówienie wykorzystania w codziennym jadłospisie zdrowych produktów żywnościowych. Kolejnym elementem jest przypomnienie sposobu obliczania wartości energetycznej żywności oraz wartości energetycznej i odżywczej danego posiłku. Zajęcia takie można przeprowadzić nie tylko na lekcjach wychowania fizycznego, ale również na lekcjach przyrody. Na języku polskim można np. napisać menu, notatkę lub zaproszenie na obiad.
Wykorzystanie jednego, prostego zadania z matematyki na kilku, różnych zajęciach edukacyjnych zależy tak naprawdę od inwencji twórczej nauczycieli, ich chęci współpracy i umiejętności powiązania poleceń z podstawą programową.
Czasami warto zrobić z uczniami inne zadanie niż to, które jest zapisane w podręczniku. Warto również wybrać takie zadanie, które będzie mogło powiązać zdobytą wiedzę i umiejętności matematyczne z życiem codziennym ucznia.
Na zdjęciach na instagramie można zobaczyć, jak radzili sobie z zadaniem wirtualnych zakupów słuchacze studiów podyplomowych Przygotowanie pedagogiczne.

Opracowała: Agata Markowicz-Narękiewicz



1 komentarz:

  1. Świetny pomysł. Można zmodyfikować i wykorzystać na innych lekcjach. Dziękuję za inspirację.

    OdpowiedzUsuń