czwartek, 18 kwietnia 2024

Pomysł na zabawę: Co żyje w wodzie?

DLA KOGO: od 7 roku życia
CEL: pokazanie jak funkcjonuje łańcuch pokarmowy w ekosystemie wodnym oraz jak zanieczyszczenia wód i zmiany klimatyczne mogą go zniszczyć
LICZBA UCZESTNIKÓW: minimum 7
MIEJSCE PRZEPROWADZENIA: sala

PRZYBORY: nożyczki, kredki, taśma klejąca lub klamerka
PRZEBIEG:
Na początku wytłumaczenie dzieciom, że w rzece/morzu żyją różne organizmy. Wszystkie są sobie potrzebne, ponieważ mniejsze organizmy są jedzone przez większe organizmy. Prowadzący pokazuje na wydrukowanych kartkach: fitoplankton, zooplankton, dennych roślinożerców, zooplantonożerców, przydennych drapieżników oraz żarłaczy (rybożernych drapieżników - tutaj np.: rekin). Dzieci dostają zadanie, aby pokolorować i wyciąć poszczególne organizmy. Następnie każdemu dziecku zostanie przydzielona rola, aby był określonym osobnikiem. Może to być przez losowanie lub już na etapie kolorowania i wycinania dziecku daje się określoną rolę. 

Następnie dzieci ustawiają się na środku sali. Prowadzący zajęcia mówi, że z powodu zanieczyszczenia wód, zmian klimatycznych itp. w wodzie zaczyna się zmieniać ilość organizmów, lub zaczynają one całkowicie umierać, ponieważ woda nie jest wystarczająco czysta, aby mogły przeżyć. Po kilku minutach od rozpoczęcia gry prowadzący mówi, że określony gatunek musi wyjść z grupy. Pozostałe osoby zauważają, że zabrakło pożywienia. Po chwili prowadzący zajęcia mówi, że z grupy musi zniknąć inne zwierzę. Dzieci zauważają, że po raz kolejny zabrakło pożywienia. Zabawa trwa do momentu, gdy będzie można usuwać z grupy poszczególne organizmy będących pożywieniem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz